onsdag 25 juni 2025

Superenkel Hallonglass

Igår gjorde jag denna friska och jättegoda hallonglass serverad i färggranna ätbara våffelbägare 🍦 Superenkel och snabblagad 😁 Ännu fler glassrecept hittar du här!



Bägarna och dom platta våffelrånsdekoren har jag köpt på Normal, visar bild på ytterförpackningen då jag misstänker att det kommer bli frågor på det. Strutarna är köpt på XLfood.

 Superenkel Hallonglass

5 dl vispgrädde
1 burk kondenserad sötad mjölk (ca 400 g)
200 gram fryst hallon


GÖR SÅ HÄR:

Vispa grädden hårt. Öppna burken med kondenserad mjölk, och rör ihop med grädden. Hacka den frysta hallonen i småbitar och blanda runt ordentligt i smeten. Häll ut i en form, täck med plastfolie eller sätt på locket och frys in över natten (jag tog upp min efter 5h och då var den inte helt genomfrösen i mitten. Ställ fram för att tina ca 10 minuter före servering.
 
 
 Följ mig gärna på Facebook för att inte missa några godsaker 🎂🍧

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar